(z łac. cranium=czaszka, sacral=kość krzyżowa), to jedna z techik osteopatii, nazywana również osteopatią kranialną.
Terapia ta odznacza się holistycznym podejściem do człowieka.
Polega na pracy palpacyjnej z określonymi obszarami ciała. Inaczej mówiąc terapeuta oddziaływuje poprzez delikatny ucisk (z siłą około 5 g) trakcję oraz manipulację obszarów w obrębie czaszki, kości krzyżowej, przepony, klatki piersiowej czy miednicy.
Dotyk terapeuty pomaga powięziom, strukturom tkanki łącznej, rozluźnić się oraz uwolnić zgromadzone w nich napięcia. Pod wpływem dotyku rozluźniają się i układają w fizjologicznym porządku, niwelując przesunięcia, usztywnienia i wewnątrztkankowe napięcia, które są zazwyczaj przyczyną pogorszenia stanu zdrowia w aspekcie somatycznym jak i emocjonalnym.
Wiele z tych napięć trwa w ciele latami (niektóre od momentu porodu), powodując różne blokady – czy to w przepływie płynów ustrojowych, czy życiowej energii. Delikatnym dotykiem terapeuta „zaprasza” tkanki do tego, by łagodnie wróciły do naturalnej równowagi. Efekty: poprawa pracy układu nerwowego, kostno-mięśniowego, oddechowego i układu krążenia, a organizm zaczyna proces samouzdrawiania.
Jej zadaniem jest poprawa zdrowia, lepsza praca organów wewnętrznych i usprawnienie procesów samoregulacji i samonaprawy organizmu.
Jak wspomniałem, stosowana jest w przypadku dysfunkcji w obszarze somatycznym, jak również psychicznym.
Jakie elementy są przedmiotem pracy terapeuty?
Brak jest przeciwskazań do wykonywania terapii w przypadku podwyższonej temperatury ciała oraz niekiedy nawet podczas infekcji.
Przeprowadza się ją podobnie jak u dorosłych przy czym sesje są krótsze, a niektóre techniki wyłączone z użycia.
Poprawa stanu zdrowia pacjenta ma miejsce nie po jednorazowej sesji lecz zazwyczaj potrzebna jest seria 10 zabiegów. To ważne do utrwalenia procesów zdrowienia. Jest to jednak sprawa indywidualna, zależna od stanu zdrowia pacjenta.
Sesje terapii czaszkowo–krzyżowej znacznie redukują dolegliwości bólowe pacjenta. Dzięki obniżeniu poziomu kortyzolu i epinefryny u pacjentów wyraźnie zmniejszą się poziom stresu i poprawia ogólne samopoczucie. Daje to w rezultacie poprawę pracy układu immunologicznego a więc rzadziej chorujemy i łagodniej przechodzimy infekcje. Przywrócenie homeostazy w obszarze emocji uwalnia od zmartwień, pacjent pozbywa się traum z dzieciństwa czy z życia dorosłego.
Skuteczność tej metody potwierdzają reakcje i odczucia pacjenta mające miejsce w trakcie trwania sesji. Nierzadko w trakcie terapii pacjenci odczuwają chłód lub falę ciepła, wzmożą senność, wrażenie drętwienia czy uwolnienia skrajnych emocji, jak płacz, śmiech, euforia.
Przygotowanie wymaga wewnętrznego spokoju, luźnego stroju sportowego bluzka t-shirt, spodnie dresowe lub leginsy. Po zabiegu należy spożywać duże ilości płynów i relaksować się w tym dniu.